Wizyt:
Dzisiaj: 33Wszystkich: 47604

Wykorzystanie gier w różnych projektach szkoleniowych

Eventy » Wykorzystanie gier w różnych projektach szkoleniowych

Naprawdę sporo o szkoleniach prowadzonych na bazie gier dowiedziałem się od Silvio Smitha, który był wysokiej klasy trenerem dla różnego typu organizacji. Dokładne informacje na temat wykorzystania tego rodzaju technik edukacyjnych możesz odszukać na wybranych forach , np.: Skuteczne  Symulacje Strategiczne  Dla Trenerów
Jakie mogę wskazać typy projektów szkoleniowych, podczas których dobrze jest użyć gry i symulacje menedżerskie?
Da się wylistować dwa główne grupy szkoleń.
Szkolenia dostępne dla każdego pracownika z każdej firmy dedykuje się do wszystkich pracowników firm. Są oparte o zapisy z wyboru i kandydat na uczestnika sam określa najbardziej dogodny dla niego temat sesji szkoleniowej. Jego pracodawca dość często pokrywa koszty sesji szkoleniowej.
Kolejny rodzaj – projekty szkoleniowe zamknięte – zapoczątkowane bywają analizą problemów konkretnej firmy i zorganizowane jedynie do jej menedżerów i specjalistów. Te szkolenia zwykle bywają realizowane trojako:
departament HR w przedsiębiorstwie rozpoczyna analizę luki szkoleniowej i przeprowadza projekt szkoleniowy,
firma przygotowuje diagnozę oraz poszukuje profesjonalnych szkoleniowców, którzy mają kompetencje w tym obszarze,
dział kadr zleca opracowanie badania potrzeb szkoleniowych i przeprowadzenie sesji szkoleniowej firmie mającej odpowiednie kompetencje.
Mariola Drabik oraz Piotr Krzemiński w ich najnowszej książce wskazują wspólne pola pomiędzy wykorzystaniem symulacji w projekcie szkoleniowym zorganizowanym w trybie nazywanym „close” oraz dostępnym dla każdego pracownika z każdej firmy.
W kursie o charakterze ”open” nie przeprowadza się analizy zapotrzebowania na kompetencje przez uczestników szkolenia, ale analizę marketingową, mającą z założenia oszacować rozmiar zainteresowania na wybrany temat szkolenia.
Gry w szkoleniu nazywanym „close” używane są na skutek zapytania ofertowego organizacji, która zamawia projekt szkoleniowy.
Dalsze szczegóły opiszę w następnym blogu
Lucjan Sawicki
Twórca tej notatki  jest absolwentem wydziału geografii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów podyplomowych z zakresu  logistyki. Posiada licencję Doradcy  UCL. Prowadzi firmę szkoleniową w Mikołajkach.  Od czterech lat uczy i kreuje badania dotykające tematyki przedsiębiorczości w sektorze „hutnictwo i przemysł ciężki”.

NAJWAŻNIEJSZE TEMATY  BLOGA:
Gry Biznesowe
Szkolenia miękkie
Gry blended learning
Motywowanie
Lean games
Rozwiązywanie konfliktów
Wydarzenia team building
Ćwiczenia dla konsultantów