Wizyt:
Dzisiaj: 31Wszystkich: 47602

Porozumiewanie się jako objaw zgranego zespołu

Blog » Porozumiewanie się jako objaw zgranego zespołu

Od początku roku chcę opisywać wybrane wyróżniki poprawnie zgranego zbioru pracowników w firmie, pracujących niekoniecznie w jednym dziale. Omawiałem w poprzednich odcinkach mojego cyklu podstawowe zagadnienia na temat grupy ludzi jednej firmy. Na szkoleniach bardzo często jest mi zadawane pytanie, jak rozpoznać, że wybrany zbiór pracowników jest mocno zintegrowany. Postaram się to zaprezentować w kolejnych artykułach.
W dzisiejszym wpisie zamierzam opisać jeden przejaw dobrze działającego zespołu. Jest nim otwarta wymiana informacji. Poprzestaniemy w tym wpisie na roli rozpowszechnianiu wiedzy w opisywanym przejawie funkcjonowania organizacji. Psychologowie wskazują, że na porozumiewanie się z innymi przeznaczamy ponad 70% naszej aktywności. W tym jedna trzecia to rozmowa, a dwie trzecie słuchanie. Porozumiewanie się jest tak samo istotne w zespole w organizacji biznesowej, jak również w innych zbiorowościach ludzi, np. pomiędzy członkami rodziny, w zespole muzycznym, w drużynie piłkarskiej. Inne opisy takich sytuacji możesz znaleźć tu:   Ciekawe I Inteligentne I Skuteczne Imprezy Integracyjne i Team Building
Odchodząc od pełnionej funkcji w firmie oraz  zawodu, porozumienie się bywa główną czynnością w miejscu zatrudnienia. Delegujemy zadania, snujemy plany, wysłuchujemy narzekania naszych partnerów biznesowych, wskazujemy, czego chcemy od naszego pracownika oraz kreujemy strategiczne cele z partnerami biznesowymi. Czasami pewne przeszkody sprawiają, iż proces wymiany wiedzy jest bardzo chaotyczny. Wtedy  podwładni muszą polegać tylko na wyuczonej wiedzy albo usłyszanych plotkach.
Dla przeciętnego członka organizacji język to na pierwszym miejscu język mówiony. Jednak to  objaw zbytniego uproszczenia tego zjawiska. Ustna wymiana informacji wykorzystuje ludzką umiejętność artykułowania dźwięków, ale  ten wariant tylko wyjątkowy rodzaj porozumiewania się. Nazywa się to komunikacja werbalna. Należy zwrócić uwagę, że tylko homo sapiens posiadł możliwość wymiany myśli za pomocą języka.
Badacze tego zjawiska wymieniają też całkiem odmienne techniki wymiany myśli, jednak szerzej na ten temat w  innym poście, który zamieszczę w internecie 16 marca.
To tyle naszych myśli.
Opracowanie: Grzegorz Domański
I JESZCZE JAK ZAWSZE ZESTAW NIEZNANYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z MINIONEGO MIESIĄCA:
- Ciesząca się największym wzięciem forma aktywności : planszowe gry strategiczne
- Najwyżej wycenione w kwestionariuszach po szkoleniu gry – opinie grup: scenariusz militarny
- Uśredniona liczebność grupy szkoleniowej: czterdzieści osób.
- Optymalne dla klienta dni tygodnia na incentive: środa.
- Najchetniej oczekiwania część kraju: Warszawa

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od pięciu lat funkcjonujemy w branży wydarzeń i konferencji korporacyjnych jako Training Projects.