Wizyt:
Dzisiaj: 19Wszystkich: 47590

Sprawy oddziałujące na normy w zespole

Blog » Sprawy oddziałujące na normy w zespole

W dzisiejszym wpisie chciałem przedstawić wam, jak istotne bywają niepisane regulaminy zachowywania się twórców grupy pracowniczej. Dostępna w książkach treść w zakresie norm w zespole wywodzi się głównie z niemieckich projektów badawczych nad różnego typu grupami, np. oddziałami wojskowymi. Wyniki takich dociekać okazały się bardzo fascynujące.
W poprzednich postach na blogu opisałem etapy budowania grupy. Przedstawiłem, jak tworzą się normy zachowania. Często bywają one sformułowane w postaci procedur postępowania w pracy. Johanson Blair twierdzi, że te zjawiska powstają jako pierwotny wyraz pewnych cech wspólnych między pierwotnymi uczestnikami grupy w obszarze: zasoby, procesy, dążenia. Dużo na ten temat możesz znaleźć na tej stronie:   Pracownicze Projekty Integracyjne
Reguły grupowe da się posegregować w kategorie, pochodzące z różnych aspektów istnienia grupy, czyli:
Współpraca pomiędzy członkami zespołu – zwyczaje wynikają z technik aktywności zawodowej i pokazują pewne niepisane zwyczaje – jak szybko pracować, jak długo być w pracy, czy ważny jest wysiłek czy efekty, itd.
Relacje między członkami grupy – istnieją sformalizowane obyczaje, które dają odpór nieporozumieniom w zakresie: delegowania spraw bieżących, współdecydowania o losie zespołu lub grupy, podziału nagród oraz dodatkowych kwestii, które mogą być przyczyną wzajemnych zadrażnień.
Sposób ubierania się i rozmawiania ze sobą – członkowie grupy najczęściej upodabniają się do siebie, zwykle mają własny język: żargon czy też terminy techniczne, wiążące się z sytuacją zawodową.
Istnieją pewni członkowie zespołu, którzy mają znacznie silniejszy wpływ na zjawisko tworzenia reguł, niż typowi uczestnicy tego procesu. Od pozostałych uczestników zbiorowości oraz od nowoprzyjętych osób zespół zawsze oczekuje zaakceptowania wyżej opisanych reguł. 
W następnym blogu scharakteryzuję kwestie mające wpływ na tworzenie się typów aktorów w zbiorowości ludzkiej.
To tyle haerowych przemyśleń.
Redakcja: Krzysztof Guc
I JESZCZE JAK ZWYKLE PAKIET CIEKAWYCH ANALIZ DOTYCZĄCYCH TEAM BUILDING Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
- Najchętniej zamawiana forma aktywności : spotkania i aktywności wyprawowe ze znanym podróżnikiem
- Najwyżej wycenione w ankietach po wyjeździe aktywności – opinie grup: planszowe gry strategiczne
- Statystyczna wielkość grupy szkoleniowej: osiemdziesiąt osób.
- Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na projekt firmowy: początek tygodnia.
- Najchetniej oczekiwania część kraju: Sudenty

ŹRÓDŁO: Training Projects
Pracujemy jako zespół szkoleniowców z wieloletnią praktyką w działach HR ale także uprawnieniami związanymi z turystyką kwalifikowaną, co umożliwia nam realizację imprez w formie plenerowej, łącząc rozwój zespołów z grami outdoor. zatrudnieni u nas szkoleniowcy to jednocześnie autorzy książek poradnikowych i nietuzinkowe osobowości.
Nasze scenariuszowe wyjazdy integracyjne i edukacyjne szkolenia team building są polecane przez setki organizacji z wszystkich branż.